Quality Control Department
Celem działu kontroli jakości jest zapewnienie klienta, że dostarczony produkt będzie w 100% zgodny z jego zamówieniem, zarówno od strony jakościowej jak i dokumentacyjnej. Cały ten proces składa się z wielu etapów, zarówno przed produkcją, jak i po produkcji zamawianego elementu i dzieli się na:
Kontrola materiału na wejściu
każdy materiał dostarczany do firmy INVEST-TECH jest odbierany przez kontrolera jakości. Potwierdza on czy dostarczony materiał jest zgodny z zamówieniem, kontroluje wymiary oraz skład za pomocą spektrometru XRF . W tym momencie, uzyskuje on także swój indywidulany identyfikator, niezależny od numeru wytopu. Dzięki temu, w trakcie całego procesu produkcji, istnieje pewność, że klient otrzymuje właściwy materiał. Przy przyjęciu następuje także sprawdzenie zgodności certyfikatu materiałowego, a całość jest wprowadzana do wewnętrznego systemu informatycznego, dzięki czemu istnieje możliwość doboru materiału, zgodnego ze specjalnymi wymogami klienta. Warto także zaznaczyć, że większość materiałów zamawianych przez firmę INVES-TECH, posiada w wymogach takie dopuszczenia jak AD 2000 Markblatt czy PED oraz jest atestowana zarówno według norm europejskich, jak i amerykańskich.
Dodatkowe badania materiału
W przypadku wymogów klienta, możliwe jest wykonanie następujących badań materiału:
1) badanie ultradźwiękowe, w laboratorium badań nieniszczących w Toruniu (komórka działu kontroli jakości), według ogólnie stosowanych norm (SEL 072, PN-EN 10160, PN-EN 10307, PN-EN 10308, PN-EN 11666) lub też innych specjalnych wymogów klienta. Szeroki zakres głowic ultradźwiękowych, pozwala na badanie metodą echa korpusu wyrobu płaskiego (rozwarstwienia) lub przeszukiwanie spoin (spawów) w celu wykrycia niezgodności.
2) badanie udarnościowe (metoda Charpy'ego) oraz inne badania wytrzymałościowe), według ogólnie stosowanych norm oraz z możliwością doboru zakresu temperatur
3) badanie radiograficzne, według ogólnie stosowanych norm, w szczególności dla spoin (wykrywanie niezgodnością dla elementów spawanych).
Kontrola w trakcie wdrażania i produkcji
Dzięki zaawansowanym możliwościom kontroli jakości, jakie zapewnia maszyna pomiarowa, elementy produkowane za pomocą tokarek i frezarek CNC są kontrolowane już w trakcie przygotowania programów obróbki. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zanika ryzyko powstania odpadu w pierwszych etapach produkcji seryjnej. W zależności od ilości detali w partii, jak i wymogów klienta, dział kontroli jakości przeprowadza nawet do 100% pomiarów, dla detali w partii. Także podczas procesu produkcji, następuje przeniesienie oznaczeń materiałowych przez przeszkolonego pracownika, zgodnie z dopuszczeniem TÜV Rheinland.
Kompletacja dokumentów
Po zakończeniu produkcji oraz przygotowaniu elementów do wysyłki, dział kontroli jakości zakańcza proces zamówienia, poprzez wystawienie dokumentacji jakościowej. Po analizie procedur produkcyjnych zgodnych z ISO 9001, wystawiane są certyfikaty na wyprodukowany element, w postaci atestu 3.1 zgodnego z normą PN-EN 10204. W przypadku kołnierzy, istnieje także możliwość wystawienia certyfikatów zgodnych z dyrektywą PED czy AD Merkblatt (wymóg musi być zgłoszony przez klienta przed procesem produkcji). W przypadku elementów konstrukcyjnych istnieje także możliwość wystawiania deklaracji budowlanej, zgodnie z ustawą o prawie budowlanym oraz dyrektywie budowlanej.
BADANIA WYKONYWANE SĄ PRZEZ PROFESJONALNY ZESPÓŁ MAJĄCY UPRAWNIENIA UT2, RT2, VT2, PT2 z zaawansowanymi szkoleniami producentów urządzeń.